poniedziałek, 25 luty 2019 08:17

47 firm z Dolnego Śląska dostanie pieniądze z ZUS na poprawę BHP

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prawie 50 mln zł popłynie do firm, które wystartowały w konkursie na projekt poprawiający warunki pracy. ZUS wypłaci pieniądze 47 dolnośląskim firmom z funduszu prewencji wypadkowej. Na dofinansowanie czeka ponad 550 firm w całej Polsce, które przygotowały najbardziej obiecujące projekty.

Pół roku temu ZUS ogłosił konkurs dla firm, które miały pomysł na projekty, których realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracowników. Na przełomie lipca i sierpnia 2018 r., projekty nadesłało ponad dwa tysiące firm z całego kraju. Po weryfikacji pomysłów, pod koniec grudnia ZUS przedstawił listę rankingową projektów, które mają szansę na pieniądze z ZUS.
- Beneficjentami projektu będą także przedsiębiorcy z Dolnego Śląska. Wnioski dolnośląskich przedsiębiorców przyjmuje i opiniuje wnioski Centrum Dofinansowania Płatników w Opolu. 47 propozycji firm dolnośląskich zostało ocenionych pozytywnie – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Obecnie kończymy podpisywanie umów z pracodawcami, którzy spełnili kryteria do refundacji części kosztów poniesionych na poprawę bezpieczeństwa pracy. Większość firm już umowy podpisała i może zacząć realizować projekty – dodaje Kowalska-Matis.
Poziom dofinansowania projektów inwestycyjnych bądź doradczo-inwestycyjnych, zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, mierzonego ilością pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Na 47 zatwierdzonych wniosków z Dolnego Śląska rekomendację uzyskało 21 mikroprzedsiębiorstw (1-9 zatrudnionych), 15 małe podmioty (10-49 pracowników) oraz 8 średnich pracodawców tj. takich, którzy zatrudniają do 249 osób. W tym gronie, zielone światło, by realizować swoje pomysły mają trzy duże firmy, które odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, za co najmniej 250 zatrudnionych.
- We współpracy z ekspertami z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie sprawdziliśmy 435 wniosków z południowo-zachodniej Polski. Zakwalifikowaliśmy 119 pomysłów konkursowych o łącznej wartości ponad 8,5 mln zł. - Emilia Kubat-Matusiak, kierownik Centrum Dofinansowania Płatników ZUS w Opolu.
 
Złagodzenie obciążenia fizycznego pracowników, redukcja wpływu czynników chemicznych i pyłów oraz poprawa niewłaściwego oświetlenia elektrycznego - to główne parametry, które planują poprawić pracodawcy. Stąd najczęstsze działania zawarte w zgłoszeniach konkursowych dotyczyły instalacji systemów wentylacyjnych, oświetlenia czy zakupu wózków widłowych. Dofinansowanie ZUS dostanie też wiele projektów w budownictwie, transporcie czy przetwórstwie przemysłowym. ZUS realizuje program wsparcia dla firm już od 2013 r., a przedsiębiorcy coraz chętniej z niego korzystają, co widać po rosnącej liczbie zgłaszanych wniosków.
Od pierwszej edycji z 2013 r. do początku 2019 r. Zakład podpisał prawie 4 tys. umów na refundację kosztów poprawy higieny pracy z pracodawcami wielu branż. Oprócz Centrum Dofinansowania Płatników w opolskim ZUS-ie, wnioski od pracodawców z pozostałych regionów przyjmowały i opiniowały komórki w oddziałach ZUS w Bydgoszczy Jaśle, Olsztynie i Ostrowie Wielkopolskim. W zależności od regionu liczba wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania wahała się od 80 do ponad 140.
Czytany 197 razy