poniedziałek, 08 grudzień 2014 11:24

Rząd odpuszcza podatnikom

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fiskus nie będzie ścigał za podatki przez 10 lat. Resort finansów zrezygnował z groźnego pomysłu.

Ministerstwo Finansów (MF), jeśli chce, to potrafi zachować zdrowy rozsądek i nie forsować na siłę propozycji ostro krytykowanych przez ekspertów, zwłaszcza rządowych. Tak stało się w przypadku pomysłu wydłużenia z 5 do 10 lat terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych wynikających z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w źródłach ujawnionych.

Propozycja ta zawarta była w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ordynacji podatkowej. Komitet Stały Rady Ministrów (KSRM) nie zaakceptował dwukrotnego wydłużenia okresu przedawnienia podatków. MF twierdzi, że wycofało się z tej propozycji.

Zdaniem resortu finansów, wydłużenie przedawnienia do 10 lat było potrzebne, bo podatnicy utrudniają fiskusowi kontrole w tym zakresie. Na poparcie tej tezy MF nie przedstawiło jednak żadnych dowodów. Wprowadzenie takiego rozwiązania oznaczałoby, że wszyscy polscy podatnicy (obywatele i firmy) ze względów bezpieczeństwa musieliby aż przez 10 lat przechowywać dokumenty i dowody legalności uzyskanych dochodów oraz ich opodatkowania, by w razie czego wykazać skarbówce „niewinność”. W przypadku braku dowodów groziłby im karny 75-procentowy podatek.

http://www.pb.pl/3964777

Czytany 6919 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 grudzień 2014 11:42
ZIG