czwartek, 29 październik 2015 07:47

Relacja ze spotkania w Urzędzie Marszałkowskim

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 22 października br. we Wrocławiu, na zaproszenie Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, odbyła się debata dotycząca „Analizy potrzeb szkół zawodowych pod kątem wyzwań regionalnego rynku pracy”. Głównym celem tego spotkania było dokonanie wspólnego opisu i oceny aktualnego oraz prognozowanego zapotrzebowania na wsparcie dolnośląskich szkół zawodowych pod kątem wyzwań rynku pracy w województwie dolnośląskim.

 

Celem spotkania ekspertów ds. rynku pracy i edukacji: przedstawicieli sektora nauki, Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i organizacji skupiających pracodawców było uzyskanie informacji dotyczących dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy, w kontekście przyszłego (prognozowanego) zapotrzebowania na pracowników. Zachodnią Izbę Gospodarczą i głos przedsiębiorców reprezentowała dr inż. Julita Markiewicz-Patkowska  -Dyrektor ds. Innowacji i Funduszy Międzynarodowych w ZIG, która przedstawiła doświadczenia związane z problemami dostosowania programów nauczania w szkołach zawodowych do oczekiwań pracodawców. Omówiła także wyniki badań diagnozy potrzeb edukacyjnych różnych branż na Dolnym Śląsku, współfinansowanych ze środków UE w latach 2007 - 2013, które zostały zebrane w dwóch monografiach:

 

  • Markiewicz-Patkowska, J.; Lasota, S. i inn.; Diagnoza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego w branży motoryzacyjnej na Dolnym Śląsku”, Wrocław 2010

    i

  • Markiewicz-Patkowska, J.; Lasota, S. i inn.;Diagnoza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego w zakresie hotelarstwa i gastronomii na Dolnym Śląsku”, Wrocław 2010

 

Urząd Marszałkowski WD planuje wsparcie szkolnictwa zawodowego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WD 2014 - 2020, a głos przedsiębiorców ma szczególne znaczenie w określeniu kompetencji przyszłości i kształtowaniu dolnośląskiej strategii edukacji.

Czytany 6258 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 październik 2015 08:09