Uwaga
  • Simple Image Gallery Pro Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.
piątek, 20 listopad 2015 13:03

Spotkanie z Ambasadorem Turcji oraz Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego w ZIG

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 19 listopada 2015 r. w Zachodniej Izbie Gospodarczej odbyło się oficjalne spotkanie Ambasadora Turcji pana Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego panem Cezarym Przybylskim, przedstawicielami Sejmiku Województwa, Dyrektorami Departamentów UMWD, oraz prezesem Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej panem Andrzejem Jamrozikiem oraz przedstawicielem Centrum Obsługi Inwestora. W spotkaniu udział wzięli także pan Koray Akgüloğlu - Radca Handlowy Ambasady Turcji oraz pan Marek Nowakowski - Prezes Izby Polsko-Tureckiej w Warszawie.

Zachodnią Izbę Gospodarczą reprezentowali: pan Marek Pasztetnik - Prezes Zarządu ZIG, pani Sylwia Lasota – Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej ZIG, pani Ewa Winnicka-Mikietka - Asystent Zarządu oraz przedsiębiorcy – Członkowie Zachodniej Izby Gospodarczej.

Podczas spotkania omawiano możliwości rozwoju współpracy pomiędzy regionem Dolnego Śląska a Turcją, przedstawiono potencjał i obszary współpracy oraz wymieniono doświadczenia z realizacji dotychczasowych przedsięwzięć w Turcji i w Polsce.

Ambasador pan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan przedstawił zebranym pana Wojciecha Kamińskiego, który otrzymał nominację na stanowisko Konsula Honorowego Turcji.

Turcja jest obecnie najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jej wzrost gospodarczy wyniósł na koniec 2011r. 8,5% (w 2010r. 9,2%), co uczyniło ją 16. co do wielkości gospodarką świata z PKB równym 773,09 mld USD. Prognozy przewidują, że Turcja do 2050 r. może się stać 10. co do wielkości gospodarką świata i drugą w Europie. Najważniejszymi czynnikami wzrostu tureckiej gospodarki są demografia (według danych Turkstatu populacja Turcji na koniec 2011 r. wynosiła ponad 74,7 mln osób), duża dostępność kredytów oraz stabilne finanse publiczne państwa.

Turcja to duży kraj (pow. ok. 780 tys. km2) składający się z 7 regionów geograficznych podzielonych na 81 prowincji. Prowincje dzielą się na 923 dzielnice. Największe ośrodki miejskie Ankara jest stolicą i siedzibą rządu. Stambuł to centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe Turcji. Jest największym i najludniejszym miastem w tym państwie. W 2012 r. populacja Stambułu wynosiła 13 854 740 osób. Izmir to główne miasto regionu Morza Egejskiego. Kayseri to miasto przemysłowe w azjatyckiej części Turcji. Jest jednym z tradycyjnych centrów przemysłu tkackiego w Turcji. Zorganizowano w nim strefę przemysłową z 300 firmami. Gaziantep w południowej Turcji jest centrum projektu GAP (Południowo-Wschodni Projekt Anatolijski), jednego z najbardziej ambitnych projektów rozwojowych (budżet 32 mld USD), obejmującego budowę 22 tam i irygację ponad 1,5 mln ha. To w tym rejonie produkuje się bawełnę (50000 mln bel rocznie). Miasto dysponuje dobrą bazą przemysłową. Znajdują się tu 3 organizowane strefy przemysłowe i planowane jest zorganizowanie 4., która będzie strefą wolnego handlu. Eskişehir, usytuowany pomiędzy Stambułem i Ankarą, jest rozwijającym się miastem. Znajduje się tu fabryka silników samolotowych, a także 2 dynamicznie rozwijające się uniwersytety: Eskişehir Osmangazi ESOGU i Anadolu, który jest największym uniwersytetem w Turcji.

Potencjalne obszary współpracy gospodarczej. Turcja to dobre miejsce do otwarcia centrum eksportowego do państw Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i Kaukazu. Są one blisko związane z Turcją ze względu na kontakty historyczno-handlowe, a także związki banków tureckich z bankami z tych krajów. Zapowiada się, że najważniejszym sektorem pod względem inwestycji będzie sektor energetyczny. Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie corocznie o 6% i ta tendencja będzie się utrzymywać. Dostawcy i firmy usługowe mogą się zainteresować sektorem energetycznym i to zarówno wytwarzaniem energii, jak i jej odnawialnymi źródłami. Rynek turecki może być szczególnie interesujący dla firm z sektora energii wiatrowej i słonecznej. Duże nadzieje daje także rynek usług i urządzeń telekomunikacyjnych oraz produkcja sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego oraz sportowego, a także usługi dla szkolnictwa wyższego i szeroko pojęty sektor IT/ICT.

Przydatne linki:

Portal Ministerstwa Gospodarki – www.eksporter.gov.pl

Portal Wydziału Promocji i Handlu Ambasady RP w Ankarze –ankara.trade.gov.pl

Portal Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej – www.ptcoc.eu

Czytany 8006 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 listopad 2015 08:16

Galeria

{gallery}528{/gallery}