środa, 19 kwiecień 2017 06:57

Relacja ze spotkania Salonu Profesora Dudka autorstwa Leszka Pieczyńskiego - Loża Dolnośląska BCC

Spotkanie, które odbyło się dnia 31 marca 2017 roku w Muzeum Etnograficznym poprowadził: prof. dr hab. inż. Zbigniew Dobrzański (kierownik Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego)

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka - Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, specjalista technologii żywności i żywienia (w szczególności technologii drobiu i jaj), długoletni (1997-2016) kierownik Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością UP; laureat nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia naukowe (1990, 2002) oraz nagrody I stopnia Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) za opracowanie metody jednoczesnej izolacji cystatyny i lizozymu z białka jaja jako preparatu o aktywności bakteriobójczej i grzybobójczej; autor licznych prac naukowych, w tym ponad 150 oryginalnych prac twórczych (m. in. dwóch patentów), ponad 15 podręczników i monografii; członek World's Poultry Science Association (WPSA), Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz Societas Humboltiana Polonorum (2001-2004 przewodniczący).

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka, jako zootechnik, specjalista technologii żywności i żywienia (w szczególności technologii drobiu i jaj),(WPSA), wprowadził do tematu spotkania omawiając w przystępny sposób prowadzone prace na Uniwersytecie Przyrodniczym, prezentując różne statystyki oraz wyniki przeprowadzonych badań. Obywatel Polski, spożywa w skali roku około 200 jaj. Na czeli listy krajów, gdzie spożywa się ponad 400 jaj stoi Japonia.

Według prof. Trziszki, jaja są najlepszym surowcem spożywczym w przyrodzie. Jajko zawiera wszystkie biologicznie cenne składniki z których powstaje pełna struktura biologiczna żywego organizmu, który kształtuje się w ciągu 21 dni w temperaturze 39 stopni Celsjusza. Dowodem na doskonałość mechanizmu biologicznego jest fakt, że masa białkowa jaja o ogromnych właściwościach biologicznych tworzy się w czasie 3-4 godzin. Na końcu procesu powstawania jaja, gruczoł skorupkowy tworzy skorupkę jaja w ciągu 36 godzin z wapnia pobieranego z kości długich. Ten wapń jest też w 80% przyswajalny biologicznie. Jajo, jako wysokiej jakości surowiec spożywczy można wzbogacać poprzez odpowiednią paszę.

Nioska Lohmann Broon o wadze 1,7- 1,9 kg, jako "moduł biotechnologiczny" w gospodarstwie przydomowym w okresie swojej aktywności biologicznej, niesie 280 do 320 jaj o łącznej masie 17,5 do 19,0 kg, dotyczy to okresu 2-óch 3-ech lat. Natomiast w procesie chowu przemysłowego, około 200 jaj uzyskuje się w ciągu roku. To decyduje, że jaja - to najbardziej atrakcyjny surowiec pochodzenia zwierzęcego. Przyswajalność białek jaj sięga 94%, gdy z mleka 87%, ziemniaków - 77%, z mięsa - 77%, roślin strączkowych - 40-60%. O wysokiej wartości odżywczej jaj decyduje ich skład chemiczny, na który składają się białka, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i witaminy. Jaja są  bogatym źródłem fosfolipidów, między innymi lecytyny i witamin grupy B, jak B12 oraz ADEK. Jednocześnie 2-wa duże jajka, to tylko 150 Kcal, które zapewnia zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na aminokwasy, witaminy i cały arsenał bioaktywnych substancji niezbędnych do życia i zdrowia. Stosowana obróbka termiczna, podczas przygotowania dania z jaj w warunkach domowych zmniejsza ich bioaktywny potencjał do około 40%. Najlepsze są w stanie surowym i np. "kogel- mogel". Jaja na miękko czy po wiedeńsku,są lepiej przyswajalne niż postacie bardziej ściętego żółtka. Stąd też jaja jako surowiec spożywczy są zdrowe do spożycia w każdej postaci i są doskonałym surowcem stosowanym w przemysłach;spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz chemicznym.

Żywność projektowana:

Współczesna nauka i praktyka stosowana w produkcji jaj stwarza możliwość doskonalenia ich składu, wzbogacając o dodatkowe witaminy n-3, selen i jod, co sprawia, że jaja stają się nitroceutykami wzbogaconymi o kwasy omega 3, CLA i EPA, wielonasycone długołańcuchowe (WNKT) Kwasy tłuszczowe są ważne dla rozwoju systemu nerwowego. Jaja kurze są doskonałym surowcem odżywczym, prozdrowotnym i leczniczym. W ten sposób powstała innowacyjna technologia produkcji biopreparatów, projekt 1.3.1 OVOKURA. Dzięki tej technologii powstał nowy skład chemiczny żółtka BIO- MEBA. jednak kury karmione specjalną paszą wpływającą na skład żółtka nie mogą być karmione nią bez przerwy. Po 2-óch miesiącach paszę należy ostawić, by wrócić po kilku miesiącach, ze względu na obciążenie wątroby.

Powstały już nowe produkty, jak:

-- Preparat fosfolipidowy (super lecytyna)
-- preparaty ajstatynowe,
-- preparaty imunoglobulinowe,
-- Yolkura (nowe odkrycie, hamuje procesy zapalne w żyłach oraz bardzo skutecznie zwalczająca choroby otempienne i Alzheimera, )
--Preparaty wapniowe,
-- Biopeptydy (hydroizaty,)
-- Preparaty ovofosp,
-- Ovo yostatyna

Działanie, wygenerowanych innowacyjnych produktów na organizm, to:

-- regulacja ciśnienia tętniczego,
-- działanie antystresowe,
-- działanie przeciwzapalne, antydrobnoustrojowe,
-- działanie przeciw osteoporozie,
-- działanie przeciwlękowe,
-- antyoksydanty, antynowotworowe,

W dotychczasowej technologii 1 mg (1/1000 g) antystatyny kosztuje 500 Euro a technologii zaprojektowanej w ramach projektu, tylko 10 zł.

Realizowany obecnie program "DOLNOŚLĄSKA ZIELONA DOLINA ŻYWNOŚCI i ZDROWIA" i opanowane już technologie wraz z "najnowocześniejszą na świecie" linią technologiczną zlokalizowaną w WPT jak też oparcie o surowiec w postaci jaj winny stać się Polską Specjalnością, odgrywając kluczową rolę. Wybrano Muzeum Etnograficzne, jako miejsce spotkania w sposób nieprzypadkowy, gdyż przy okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, dopełnieniem "wielkanocnego" spotkania była możliwość zwiedzenia wystawy czasowej Muzeum Etnograficznego pt. "Pisanki i palmy wielkanocne" ... 

 

... i dzięki temu można się było zapoznać z bogatą kolekcją pisanek wykonanych w różnych technikach.     

 

Na uwagę zasługuje też bogata kolekcja Palm wielkanocnych i świątecznych ludowych dekoracji.