Uwaga
  • Simple Image Gallery Pro Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.
czwartek, 15 luty 2018 10:50

Trzecia edycja akcji wrocławskiej Caritas „Talent Miłosierdzia”

Trzecia edycja akcji wrocławskiej Caritas „Talent Miłosierdzia” rozpoczęła się w Środę Popielcową. Metropolita wrocławski i przedsiębiorcy zachęcali do zaangażowania się w społeczną inicjatywę i zebrania żywności dla najbardziej potrzebujących.

Inauguracja kampanii wrocławskiej Caritas – „Talent Miłosierdzia” odbyła się podczas spotkania z dziennikarzami w dniu 14 lutego br. (Środa Popielcowa) w Sali Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego mieszczącego się we Wrocławiu przy ul. Katedralnej 9.

Podczas konferencji głos zabrali:

• ks. Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski
• Grzegorz Dzik, Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej-Pracodawcy i Przedsiębiorcy
• ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

W spotkaniu uczestniczyli również :

Monika Cieślak – sukcesor firmy Metalerg
Iwona Słomska - Członek Zarządu ds. PR, Marketingu i Zasobów Ludzkich KRUK SA
Edward Laufer – prezes Zarządu Vantage Development SA

Podczas spotkania z dziennikarzami każdy z obecnych przedsiębiorców trzymał papierową torbę i swoją obecnością wyraził chęć propagowania akcji wśród swoich pracowników i współpracowników. Tym razem promujemy tę formę pomocy wraz z przedsiębiorcami, wskazując na ważną rolę, jaką podmioty gospodarcze pełnią w kształtowaniu społeczeństwa odpowiedzialnego i zaangażowanego społecznie.

„Talent Miłosierdzia” to akcja łącząca różnych ludzi, z różnych „światów”. Pielęgniarka i elektryk, parownik biurowy i górnik, dziennikarz i pracownik fizyczny, dzieci i seniorzy, biskupi i piłkarze - każdy może w sobie odnaleźć taki talent, który słabszym, pokrzywdzonym może przynieść radość i być konkretną pomocą.

Czasami pomaganie wydaje nam się trudne. Od czego zacząć? Co może być potrzebne? Komu i jak pomóc? Dlatego powstał projekt toreb „Talentu miłosierdzia”. Te torby są tak naprawdę wielkimi, rozkładanymi ulotkami, na których zawarta jest informacja o tym, jak dobrze pomóc. W trzech zwięzłych punktach wyjaśniona jest idea i istota akcji. Znajdziemy tam listę proponowanych zakupów oraz informacje o miejscu przekazania wypełnionych toreb.

Nasze torby to tak naprawdę tylko pretekst do tego, aby myśleć o potrzebujących częściej niż tylko na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Torby z żywnością trafiają do wrocławskiej Caritas przez cały rok. Na Ostrowie Tumskim są księżą, którzy regularnie przynoszą pękate paczki z pomocą dla ubogich. Żywność przekazywana jest w parafiach wolontariuszom Caritas a cotygodniowe dyżury przy kościelnych grupach charytatywnych pokazują jak bardzo taka pomoc jest nadal potrzebna.

Jak to działa? (propozycja scenariusza w zakładzie pracy)

1. Zbieramy ekipę utalentowanych osób

2. Mówimy o idei akcji

3. Rozdzielamy pomiędzy siebie listę zakupów (mogą to być np. cukier, mąka, ryż, olej, herbata, konserwy, bakalie)

4. Przekazujemy torbę potrzebującym - bezpośrednio lub np. do Parafialnego Zespołu Caritas czy po prostu w parafii

5. Za miesiąc lub kwartał akcję powtarzamy 

Dzięki takiemu zaangażowaniu nie tylko sprawimy komuś radość i realnie pomożemy w trudnych chwilach, ale również zbudujemy wokół siebie społeczność osób solidarnych i wrażliwych. To wspaniałe narzędzie do organizowania nowych, bogatszych relacji w naszym społeczeństwie.

Wszyscy ludzie mają prawo, ale i obowiązek uczestniczenia w życiu społecznym, szukając razem dobra wspólnego i dobra wszystkich, zwłaszcza ubogich i bezbronnych. Szczególnego znaczenia ta zasada katolickiej nauki społecznej nabiera właśnie w kontekście pracy zawodowej. Praca jest czymś więcej niż tylko sposobem zarabiania na życie. Dlatego tak ważnym jest, aby był to czas i miejsce, które rzeczywiście ma wpływ na świat nas otaczający. Zaangażowanie społeczne, wolontariat pracowniczy, wspólne akcje pomocowe budują poczucie przynależności i wspólnej odpowiedzialności.

Swoje zaangażowanie w akcję zgłosili również:

Barbara Pokorny - Właściciel Euroimpex SA
Stanisław Han - Prezes Zarządu Hasco - Lek
Paweł Łopatka - Dyrektor Zarządzający SoftServe Poland Sp. z o.o.
Maciej Sygit - Prezes Zarządu Sygma Sp. z o.o.
Krzysztof Zawadzki - Franakonia Poland Sp. z o.o.

Galeria

{gallery}876{/gallery}