Pan Marek Pasztetnik Prezes Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy został powołany przez Prezydenta Wrocławia do Rady ds. Przedsiębiorczości! W środę, 24 kwietnia Prezydent Jacek Sutryk powołał nowych członków pięciu Wrocławskich Rad Społecznych w zakresie przedsiębiorczości, mobilności, polityki rowerowej, ekologii oraz sportu.

Rada ds. Przedsiębiorczości, której członkiem został Prezes Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy, będzie doradzać władzom Wrocławia, w jaki sposób wspierać lokalny biznes. Kluczowym zadaniem Rady jest wskazywanie możliwości budowania stabilnej gospodarki lokalnej, poprzez poszukiwanie instrumentów zachęcających przedsiębiorców do rozwoju, wspierających ich aktywność, kreowanie warunków do wykorzystania potencjału przemysłowego oraz naukowego Miasta, ale także zachęcanie do inwestycji, generujących nowe miejsca pracy.

Wrocławskie Rady Społeczne działają od kilku lat. Pełnią one funkcję opiniodawczo-doradcze w zakresie określonej dziedziny. Członkowie rady pełnią funkcje społecznie. Ich kadencja trwa 5 lat. Każda Rada skupia przedstawicieli instytucji naukowych, badawczych, organizacji pozarządowych, parków przemysłowych, inkubatorów przedsiębiorczości, aktywistów, radnych miejskich oraz przedstawicieli prezydenta.

Gratulujemy wszystkim osobom zaproszonym do grona Wrocławskich Rad Społecznych, a w szczególności członkom Rady ds. Przedsiębiorczości.

Skład Rady ds. Przedsiębiorczości:
Marcin Urban – skarbnik miasta; przewodniczący rady,
Marzena Horak – wicedyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego; sekretarz rady,
Dobrosława Binkowska – przewodnicząca zarządu Rady Osiedla Oporów,
Ewa Carr de Avelon – przedstawiciel ABSL,
Małgorzata Dynowska – szef Inkubatorów Przedsiębiorczości WPT,
Andrzej Hrehorowicz – Uniwersytet Ekonomiczny,
Kartikey Johri – Konsul Honorowy Indii,
Ewa Kaucz – prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej,
Marcin Kowalski – prezes zarządu Human Partner,
Piotr Kubiński – Wydział Informatyki Politechniki Wrocławskiej,
Łukasz Lergetporer – współzałożyciel Follow Vision,
Łukasz Osiński – prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej,
Marek Pasztetnik – prezes Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy,
Maciej Potocki – prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego,
Marek Sadowski – przedstawiciel Kupców „Arena”,
Janina Woźna – dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego.

Rada ds. Przedsiębiorczości

Szanowni Państwo, informujemy, iż dnia 2 maja 2019 roku biuro Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy mieszczące się przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 41/43 będzie nieczynne.

 

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców zrzeszonych w Zachodniej Izbie Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy na spotkanie z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, które odbędzie się 9 maja o godz. 12.00 w Centrum Biznesowo Konferencyjnym ZIG przy ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43 we Wrocławiu.

Jest to pierwsze wydarzenie z cyklu corocznych spotkań z Prezydentem Wrocławia. Głównym tematem spotkania będzie współpraca biznesu, samorządów i nauki.

Ze względu na ograniczony czas i osobę Pana Prezydenta chętnych do zadawania Pytań prosimy o przesyłanie propozycji tematów na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Rejestracja do dnia 7 maja 2019 roku poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

 

Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy zaprasza do udziału w konferencji Przemysł 4.0, która odbędzie się dnia 16 maja 2019 r. w hotelu Novotel Wrocław Centrum.

Zapraszamy na Konferencję Przemysł 4.0 skierowaną do entuzjastów i ekspertów nowoczesnych technologii IT. Czwarta rewolucja przemysłowa to propozycje rozwiązań dla konkretnych obszarów przedsiębiorstwa, m.in.:
- inteligentna produkcja,
- transport, magazyn, logistyka,
- wizualizacja danych i nowoczesna komunikacja,
- zarządzanie firmą i procesami,
- wydajna i bezpieczna infrastruktura IoT,
- bezpieczeństwo firmy produkcyjnej,
- finansowanie projektów.

Konferencja odbędzie się w dniu 16 maja 2019 roku w hotelu Novotel Wrocław Centrum, znajdującego się przy ulicy Powstańców Śląskich 7 we Wrocławiu.
Przyjdź i przekonaj się, że innowacje mogą być rozwijane w szybszym tempie niż kiedykolwiek dotąd!

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa poprzez rejestrację na stronie: www.komputronikbiznes.pl/konferencja-przemysl-4-0/.

program konferencja przemysl 4.0 650

Z okazji Świąt Wielkanocnych w imieniu Rady i Zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.

strona

„Samorząd - Europa - Przyszłość" to hasło przewodnie szóstej edycji Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 17 kwietnia, na Stadionie Wrocław przy alei Śląska 1, przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, naukowcy, przedsiębiorcy, dziennikarze, eksperci oraz działacze organizacji pozarządowych dyskutowali o przyszłości, szansach i zagrożeniach dla samorządu, a także kolei aglomeracyjnej oraz szkolnictwie zawodowym. Motywem przewodnim Kongresu były kwestie związane z rolą i znaczeniem samorządu terytorialnego na tle procesów zachodzących współcześnie w Unii Europejskiej.

Obrady Kongresu składały się z trzech paneli dyskusyjnych. Podczas pierwszego panelu rozmawiano o perspektywach samorządu terytorialnego, w drugim poruszono temat przyszłości kolei regionalnej oraz aglomeracyjnej. Uczestnikiem trzeciego panelu dyskusyjnego pt. „Kształcenie zawodowe - gospodarka, rynek pracy, mobilność” była Pani Barbara Pokorny - Wiceprzewodnicząca Rady Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy.
Szósta edycja Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego zgromadził ponad 400 uczestników.
IMG 3854

W dniu 16 kwietnia 2019 roku w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się konferencja zorganizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego pn. "Biznes. Samorząd. Rozwój regionalny.", której partnerem była Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK".

Spotkanie było jednym z wydarzeń z cyklu Regionalnych Konferencji BGK, które odbywają się w blisko 50 miastach Polski, są miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych władz i biznesu. Tworzą płaszczyznę do nawiązywania współpracy, dzięki której samorządowcy będą bardziej przedsiębiorczy, a przedstawiciele biznesu będą w większym stopniu uwzględniali w swojej codziennej działalności element społeczny. Spotkania mają także na celu przybliżenie uczestnikom możliwości skorzystania na poziomie regionalnym z programów rozwojowych wynikających ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Spotkanie rozpoczęła Pani Ewa Nowak-Iskra, Dyrektor Regionu BGK Region Dolnośląski. Następnie głos zabrał ekspert BGK, którego wystąpienie obejmowało tematykę biznesu, samorządu i rozwoju regionalnego. W dalszej części spotkania Pani Dyrektor Ewa Nowak-Iskra wypowiedziała się na temat roli Banku Gospodarstwa Krajowego w rozwoju Polski. Po wystąpieniu Pani Dyrektor odbyły się warsztaty prowadzone przez gościa specjalnego konferencji mjr Rocco A. Spencer'a na temat odpowiedzialności w biznesie i samorządzie. Warsztaty opierały się na 3 kluczowych zagadnieniach: 1) Odpowiedzialność przywódców - kluczowe czynniki sukcesu; 2) Misja - osiągnięcie misji za pomocą doboru odpowiednich ludzi i zespołów; 3) Budowanie przyszłego sukcesu.

Po przerwie kawowej poruszono tematy dotyczące wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego dla przedsiębiorców oraz samorządów, poprzez produkty mieszkaniowe BGK. Spotkanie zakończyło się lunchem oraz możliwością zasięgnięcia porad eksperckich przy specjalnie przygotowanych stoiskach.

Prezes Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy Marek Pasztetnik był gościem Filipa Marczyńskiego, gospodarza audycji "Program bez VAT", która została wyemitowana 29 marca na falach Radia Wrocław. W rozmowie na temat planowanego strajku pracowników oświaty wzięli udział: przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Dolnośląskiego Pan Andrzej Otręba oraz przewodnicząca Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Pani Danuta Utrata.

Przewodnicząca sekcji oświaty „Solidarności” na Dolnym Śląsku przypomniała słuchaczom, że „życie ludzi jest zawsze związane z nauczycielem. Każdy kto w tym kraju, czy w każdym innym kraju, funkcjonuje jest osobą, która musiała mieć kontakt z nauczycielem, aby osiągnąć wykształcenie i później dalej rozwijać się samodzielnie”.
Pani Danuta Utrata podkreśliła, iż „nasze dzieci osiągają na poziomie Europy bardzo dobre wyniki, a niestety poziom wynagrodzenia nauczycieli to trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej”.
Prezes Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy Marek Pasztetnik w swojej wypowiedzi przywołał temat etosu nauczyciela. „Z wielkim szacunkiem patrzę na zawód nauczyciela. Zacząłem pracę 31 lat temu jako nauczyciel i było nam po prostu łatwiej. Mieliśmy etos. Odzieranie nauczycieli z etosu zawodu w każdej innej sytuacji, a wykorzystywanie go i powiedzenie, że nauczyciel musi zaopiekować się dziećmi, bo ma etos jest właśnie niemoralne. Jeżeli nauczyciel faktycznie jest tym zawodem z powołania to doceńmy to, a nie wykorzystujmy tylko pragmatycznie wtedy, kiedy chcemy powiedzieć - o to jest zawód z powołania, ale później, że zawodem z powołania nie jest”.
Pan Marek Pasztetnik odniósł się również do tematu wynagrodzenia nauczycieli: „Jak nagradzać dobrego nauczyciela. Moim zdaniem w szkole nie ma systemu, który by nagradzał dobrych nauczycieli. Ktoś zostaje nauczycielem dyplomowanym i właściwie to jest szczyt marzeń i przez 15 lat nie ma ani podwyżki ani szansy na to, że będzie kształcił olimpijczyków, pracował, poświęcał się. Później nagle okazuje się, że tam są nauczyciele z pasją, którzy naprawdę ten zawód traktują bardzo poważnie. A jak się poważnie traktuje zawód to nie liczy się godzin”.
Podczas rozmowy redaktor Filip Marczyński skonstatował, że nauczyciel stażysta po uczelni otrzymuje netto 1721 zł. Natomiast rząd cały czas posługuje się przykładem średniej zarobków na poziomie 5 tys. zł. To jest bardzo duża różnica. Pani Danuta Utrata kontynuowała: „Licząc średnią liczymy wszystkie składniki wynagrodzenia, także te których wielu z nauczycieli nie dostaje. Nie każdy jest wychowawcą, nie każdy ma wysługę lat, szczególnie ten, który przychodzi po uczelni, nie każdy ma dodatki wiejskie czy inne, nagrodę jubileuszową, a w średniej jest wszystko". Redaktor Filip Marczyński stwierdził, iż „można się zdziwić, że są chętni do tego zawodu za 1721 zł”.
Pan Marek Pasztetnik zapytał: „Czy musimy znowu doprowadzić do sytuacji negatywnej selekcji jednego z najważniejszych zawodów? Rozmawiamy i teraz zderzamy to z gospodarką opartą na wiedzy, z rozwojem intelektualnym, że mamy być innowacyjni, a jednocześnie uznajemy, że to samo się zrobi, że nauczyciele nie są potrzebni. [...] Jeśli chcemy stawiać na to żebyśmy byli wykształconym narodem to musimy postawić na nauczycieli, nie ma wyjścia, to nie jest rozłączne. Nie wyobrażam sobie narodu gdzie nie ma nauczycieli, a są innowacyjni ludzie”.
Przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Dolnośląskiego Pan Andrzej Otręba przypomniał sytuację szkolnictwa zawodowego w Polsce. „Dzisiaj odbudowuje się szkolnictwo zawodowe i okazuje się, że nie ma nauczycieli zawodu i Pani Minister proponuje ekstra wynagrodzenie dla nich, czyli znowu będzie różnicowanie między tym, który uczy fizyki, a tym który uczy zawodu. [...] znowu będzie podział nauczycieli na tym lepszych i gorszych, lepiej i [słabiej] wynagradzanych”.

Zapraszamy Państwa do słuchania!
Program bez VAT - 29.03.2019 - 1/2.mp3
Program bez VAT - 29.03.2019 - 2/2.mp3

Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji Targów Pracy, które odbędą się dnia 7 czerwca 2019 r. w godz. 9.00 - 14.00.

Organizowane przez nas Targi Pracy, odbywające się od roku 2006, mają już swoją tradycję i na stałe wpisały swoją obecność w kalendarz znaczących imprez na lokalnym rynku pracy. Targi odbędą się na terenie Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP Wrocław przy ul. Glinianej 20-22 i są adresowane do pracodawców oferujących wolne miejsca pracy na terenie Wrocławia lub Powiatu Wrocławskiego. Wystawcom umożliwiamy skorzystanie ze stoisk wystawienniczych, gwarantujemy dobrą organizację i promocję imprezy, którą będziemy realizować w lokalnych mediach, Internecie, na uczelniach oraz w instytucjach publicznych. Udział w Targach umożliwi Państwu zaprezentowanie ofert pracy osobom bezrobotnym, poszukującym pracy oraz planującym zmianę miejsca zatrudnienia.

Zapraszając serdecznie do udziału w imprezie, oczekujemy na zgłoszenia udziału, które przyjmujemy do dnia 24 maja br.

Wszelkie pytania w sprawach organizacyjnych proszę kierować do osoby odpowiedzialnej za organizację Targów: Maciej Sałdacz, tel. 071-77 01 736, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Bank Gospodarstwa Krajowego, Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" serdecznie zapraszają do udziału w regionalnej konferencji BGK  "Biznes. Samorząd. Rozwój regionalny.", która odbędzie się 16 kwietnia (wtorek) 2019 r. o godz. 9:00, w Haston City Hotel, ul. Irysowa 1-3, Wrocław.

Idea konferencji
Bank Gospodarstwa Krajowego jako państwowy bank rozwoju wspiera rozwój społeczno-ekonomicznego Polski, w tym przedsiębiorców i samorządu terytorialnego. Konferencje, które odbędą się w blisko 50 miastach Polski, będą miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych władz i biznesu. Stworzą płaszczyznę do nawiązywania współpracy, dzięki której samorządowcy będą bardziej przedsiębiorczy, a przedstawiciele biznesu będą w większym stopniu uwzględniali w swojej codziennej działalności element społeczny. Spotkania mają także na celu przybliżenie uczestnikom możliwości skorzystania na poziomie regionalnym z programów rozwojowych wynikających ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Cel konferencji

Każda konferencja jest niepowtarzalnym wydarzeniem uwzględniającym specyfikę i potrzeby konkretnego regionu, lokalnych władz, przedsiębiorców i społeczności. Będzie to okazja do spotkań z ekspertami Banku Gospodarstwa Krajowego, którzy przedstawią możliwości wspierania regionów i działających na ich terenie firm. Stałym elementem każdej konferencji będzie panel dyskusyjny koncentrujący się wokół kwestii strategicznych dla danego województwa. Na uczestników wydarzenia czekać będą również warsztaty prowadzone przez gościa specjalnego, mówcę motywacyjnego mjr. Rocco A. Spencera, który opowie uczestnikom, jak odnosić sukcesy na zawodowym polu walki. Mjr. Spencer pokaże uczestnikom, jak przekładać strategię i taktykę wojskową na sukcesy w życiu zawodowym. Mjr. Spencer jest emerytowanym oficerem wojsk amerykańskich, który po przejściu na emeryturę wojskową doradzał firmom amerykańskim i polskim.

 

Dla kogo?

Regionalne konferencje BGK, przedsiębiorców i samorządu terytorialnego skierowane są do osób mających wpływ na rozwój gospodarczy regionów.

Do udziału zapraszamy:

– przedsiębiorców,

– przedstawicieli samorządu terytorialnego,

– przedstawicieli administracji.

 

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 11 kwietnia 2019 r. poprzez rejestrację na stronie BGK lub pod nr telefonu/e-mail +48 883 544 493, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zaproszenie elektroniczne - Wrocław-jpg

Strona 2 z 64