Dolnośląskie Gryfy 2020 rozdane!

Surveily Sp. z o. o., ARTE Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna, Kolejkowo, Gmina Jawor, ZPAS S.A., Eckert AS Sp. z o.o. to tegoroczni zdobywcy statuetek Dolnośląskiego Gryfa. Przyznano także dwa wyróżnienia firmom Lean-Tech sp. z o. o. i Atlas Ward Polska Sp. z o.o. Po raz pierwszy w historii konkursu w Wielkiej Gali Biznesu, podsumowującej przedsięwzięcie, można było uczestniczyć online.

„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w regionie. Innowacyjność, dynamika rozwoju, zaangażowanie inwestycyjne, a także działania na rzecz lokalnej społeczności – to atuty jego laureatów. To nagroda, która wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje i organizacje, które tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska.

– Z pewnością zapamiętamy 17. edycję Dolnośląskich Gryfów na wiele lat – mówił Grzegorz Dzik, Prezes Zarządu Impel S.A., Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy. – Nikt z nas nie spodziewał się takich okoliczności. Kto mógł przewidzieć tak daleko idący paraliż życia społecznego. Mogłoby się wydawać irracjonalne, żeby w tak trudnych warunkach zajmować się naszymi organizacjami. Jednak my przedsiębiorczy menadżerowie Dolnego Śląska uważamy, że szczególnie w takich momentach trzeba dostrzegać swoje sukcesy. Na naszych oczach dochodzi do największej transformacji polskiej gospodarki, a przede wszystkim do największej cyfrowej transformacji społecznej. Jako biznes wykazujemy ogromną mobilizację zmieniając swoje przedsiębiorstwa. Skala zmiany na uczelniach jest jeszcze większa. Z dnia na dzień rośnie nasza solidarność w trójkącie samorząd – nauka – gospodarka. Obserwujemy dużą wyrozumiałość dla partnerstwa pomiędzy firmami. Potrafimy wybaczać potknięcia.

– Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – uważa Marcin Chludziński, Prezes KGHM Polska Miedź S.A. – Godne podziwu jest dostrzeżenie w trudnościach szansy biznesowej, co udało się uczestnikom tego konkursu. Tworzą oni przedsięwzięcia nie tylko odnoszące sukces ekonomiczny, ale też poprawiające jakość ludzkiego życia, co powinno być probierzem dobrego biznesu. Jestem pewien, że współpracując z najlepszymi, polskie firmy i samorządy mogą pretendować do miana barometrów dla globalnej gospodarki.

Siedem wielkich kategorii

Podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia nagrodzono firmy w siedmiu kategoriach. Pięć z nich to zupełnie nowe lub też odświeżone propozycje. Należą do nich: Nagroda za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, Nagroda za sukces w biznesie dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych, Lider transformacji biznesu, Firma świadoma ekologicznie oraz Samorząd wspierający biznes. Gryfy przyznane zostały także w dwóch znanych już wszystkim kategoriach: Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój oraz Dolnośląski Produkt Roku.

Nagrodę za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój otrzymała firma Surveily Sp. z o. o. Stworzone przez nią oprogramowanie integruje się z istniejącą infrastrukturą telewizyjnych systemów dozorowych w przemyśle. Pozwala analizować wykryte zdarzenia i potencjalne zagrożenia przy pomocy sztucznej inteligencji. Kapitułę Konkursu urzekła koncepcja rozwoju systemu Surveily, która jest unikatowa w skali światowej.

Z kolei Nagroda za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju trafiła do ARTE Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej. To przedsiębiorstwo społeczne działa wśród tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy m.in. bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych czy uzależnionych. Daje możliwość zatrudnienia osobom, które chcą wrócić do normalnego życia.

Statuetka Dolnośląskiego Gryfa za sukces w biznesie dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych powędrowała do Kolejkowa, czyli największej makiety kolejowej w Polsce. Dzięki mediom społecznościowym tworzy wystawę w taki sposób, aby łatwo angażować klientów w życie firmy.

Najlepszym samorządem wspierającym biznes okazała się Gmina Jawor, która od lat wspiera lokalną przedsiębiorczość. Skutecznie pozyskuje fundusze na strategiczne inwestycje związane z infrastrukturą obszarów aktywności gospodarczej. 

Natomiast statuetkę Dolnośląskiego Gryfa dla firmy świadomej ekologicznie otrzymała spółka ZPAS S.A. To producent szaf, obudów teleinformatycznych, sterowniczych, automatyki oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie projektowania i budowy centrów przetwarzania danych. Przedsiębiorstwo to dużym zaangażowaniem wdraża rozwiązania proekologiczne zarówno w procesie zarządzania, jak też w produkcji i infrastrukturze.

Dolnośląski Gryf w kategorii Dolnośląski Produkt Roku powędrował do firmy Eckert AS Sp. z o.o. – dostawcy maszyn do cięcia CNC, które oferują najlepszą możliwą jakość tego procesu. Przecinarka plazmowo-tlenowa ONYX należy do najczęściej wybieranych urządzeń, również na arenie międzynarodowej.

W kategorii Lider transformacji biznesu przyznano w tym roku dwa wyróżnienia. Otrzymały je Lean-Tech sp. z o. o. – nowoczesna firma inżynierska, działająca jako biuro konstrukcyjne, biuro automatyki, a od niedawna także mechaniki, a takżeAtlas Ward Polska Sp. z o.o. – dynamicznie rozwijająca się firma budowlana i lider w zakresie budowy obiektów wielkopowierzchniowych, m.in. logistycznych i produkcyjnych.

Dolnośląski Gryf rośnie w siłę

Dolnośląski Gryf symbolizuje nie tylko sukces na krajowym lub globalnym rynku, ale także pamięć o tutejszych korzeniach.

– Wyróżnienie Dolnośląski Gryf trafia do liderów, którzy rozwijają i promują potencjał naszego regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Najważniejsze jest jednak to, że nagroda ta pokazuje jak ważne jest łączenie świata nauki, biznesu i samorządu. Tylko w ten sposób mamy szansę wejść na kolejny poziom rozwoju. Fakt, że Dolny Śląsk jest niezwykle innowacyjnym regionem i zajmuje wysokie pozycje w rankingach gospodarczych w Europie, jest zasługą w dużej mierze tych, którzy dzisiaj odbierają nagrody. Nasz region potrzebuje wizjonerów, zwłaszcza dziś, w dobie pandemii.

Prestiż i niezależność tego przedsięwzięcia gwarantuje kapituła konkursu. Nie ma drugiego takiego konkursu w regionie, gdzie uczestników ocenialiby równie wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz regionalnych władz administracyjnych.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem przewodniczyć Kapitule tak znamienitego konkursu, jakim jest Dolnośląski Gryf – twierdzi Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Przewodniczący Kapituły Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. – Myślę, że możemy z całą pewnością powiedzieć, że Gryfy nie tylko przeżyły ten trudny czas w dobrej kondycji, a nawet na tym zyskały mimo niesprzyjających okoliczności. Być może stało się to w myśl maksymy – co nas nie zabije, to nas wzmocni. Podobnie, jak w minionych latach, przybywały kolejne kategorie odpowiadając na aktualne wyzwania. Gryf ewaluuje, dlatego już dzisiaj pewnie będziemy myśleli o nowych kategoriach odzwierciedlających tegoroczne wydarzenia. Cieszymy się, że również w tym roku było tak wielu kandydatów, co oznacza, że doceniają oni rangę naszego konkursu. Odmłodziła się i poszerzyła również nasza kapituła. Mamy młodych przedsiębiorców, nowych rektorów. To dobrze rokuje na przyszłość. Sukcesem było także to, że potrafiliśmy zdalnie sprawnie pracować. Wszystkim za to serdecznie dziękuję.

Organizatorami konkursu byli: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Pracodawców Polska Miedź, Stadion Wrocław oraz Partner Merytoryczny firma PwC.

Pierwsza edycja Dolnośląskich Gryfów odbyła się w 2004 roku. Dotychczas w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 1650 dolnośląskich firm i samorządów, a statuetki przyznano 89 firmom, 24 samorządom oraz 10 osobowościom Dolnego Śląska, a także wręczono 2 wyróżnienia.

Leave A Reply

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube