Dolnośląskie Gryfy 2021 rozdane!

SatRevolution, MPK Wrocław, Gmina Twardogóra, Ten Square Games, MPWiK we Wrocławiu, Biotreco, MetalERG Sp. z o.o. oraz Leszek Waś to tegoroczni zdobywcy statuetek Dolnośląskiego Gryfa. Wyróżnienie Specjalne otrzymała także firma Promet-Plast S.C.

„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w Polsce. Nagroda wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa

, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje, które tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska.

Statuetki Dolnośląskich Gryfów wręczono podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 27 października 2021 r. w Narodowym Forum Muzyki.

– Dolnośląskie Gryfy łączą trzy najważniejsze elementy: biznes

, naukę i samorząd – mówi Grzegorz Dzik, Prezes Zarządu Impel S.A., Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy. – Ten trójkąt jest kreatywny i bardzo elastyczny, a do kluczowych założeń należą otwartość i przedsiębiorczość.

Podczas tegorocznej Wielkiej Gali Biznesu wręczono osiem statuetek Dolnośląskich Gryfów. Za innowacyjny pomysł na biznes/ rozwój nagrodzono firmę SatRevolution S.A., która kompleksowo projektuje, produkuje i umieszcza na orbitach okołoziemskich nanosatelity obserwacyjne, zbierające dane optyczne. W całości powstają one we Wrocławiu dzięki multidyscyplinarnemu zespołowi specjalistów, inżynierów, programistów i mechaników. Według NASA, SatRevolution S.A. jest jedną z 12 firm na świecie wspierających możliwości obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, choć zajmuje się tym dopiero od 5 lat.

Za lidera skutecznej transformacji cyfrowej uznano Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. Spółka wdrożyła system SmartFlow – autorskie rozwiązanie chmurowe, którego celem jest poszukiwanie ukrytych wycieków w sieci wodociągowej i minimalizowanie strat wody. Wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych pozwoliło znacznie zaoszczędzić wodę i zwiększyć ochronę zasobów naturalnych.

Nagroda dla samorządu za najlepszy program osłonowy dla firm powędrowała do Gminy Twardogóra

, która wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji przedsiębiorców i ich oczekiwaniom, przygotowała i zrealizowała pakiet pomocowy w postaci m.in. ulg w czynszach oraz zwolnieniach z podatku od nieruchomości.

Za działania na rzecz zmniejszenia społecznych skutków pandemii nagrodzono Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu, które wykraczając poza statutowe obowiązki miejskiej spółki, od pierwszych dni bardzo aktywnie angażuje się w pomoc osobom dotkniętym negatywnymi skutkami pandemii. Szczepciobus oraz Streetbus to tylko niektóre z inicjatyw wpisujących się we wsparcie Wrocławian w tym trudnym czasie.

Gryf dla firmy świadomej ekologicznie trafił do Ten Square Games  – dynamicznie rozwijającego się dewelopera gier mobilnych. W jego portfolio znajduje się m.in. „Fishing Clash” – jeden z najpopularniejszych na świecie symulatorów wędkarstwa 3D. W 2020 r. firma dołączyła do United Nations Global Compact Program. W ramach tego przedsięwzięcia, spółka wdrożyła strategię ograniczenia śladu węglowego oraz wiele działań prowadzonych w trosce o środowisko. 

W tej samej kategorii wręczono również wyróżnienie specjalne, które otrzymał Promet-Plast S.C. Elżbieta Jeżewska Andrzej Jeżewski. Promet-Plast jest pierwszym w Polsce i w Europie zakładem produkcji artykułów medycznych w technologii zerowej emisji CO2. Spółkę doceniono za innowacyjne rozwiązania niwelujące wpływ prowadzenia biznesu na środowisko naturalne.

Za najlepszy projekt interdyscyplinarny statuetkę Dolnośląskiego Gryfa otrzymało Biotreco, prowadzące prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem receptury fermentowanego dolnośląskiego tofu konopnego oraz innych zamienników wyrobów mlecznych na bazie surowców z gospodarstw ekologicznych.

Nagroda za Dolnośląski Produkt Roku trafiła do firmy MetalERG Sp. z o.o. – producenta sprzętu medycznego, m.in. reduktorów i regulatorów tlenu. Przedsiębiorstwo jest także producentem wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych, dedykowanych urządzeń do transportu poziomego i pionowego, a także ekologicznych kotłów opalanych biomasą.

Liderem Roku został Leszek Waś, zarządzającyrodzinną firmą PTS Waś, produkującą oświetlenie samochodowe. Nie tylko aktywnie nadzoruje realizację stałych projektów, ale jest także pomysłodawcą nowych produktów i kolejnych innowacji, które przedsiębiorstwo wprowadza na rynek. Dzięki niemu, firma zatrudniająca początkowo 20 osób, zmieniła się w spółkę dającą zatrudnienie około 500 osobom.

Organizatorzy konkursu to niezmiennie: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Miasto Wrocław, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Partner Merytoryczny firma PwC.

Pierwsza edycja „Dolnośląskich Gryfów – Nagrody Gospodarczej” odbyła się w 2004 roku. Od tego czasu statuetki trafiły do 99 firm

, 25 samorządów oraz 10 osobowości Dolnego Śląska. Przyznane zostały także dwa wyróżnienia. Od pierwszej edycji w szranki konkursu stanęło już prawie 2000 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie Kapituły Konkursu.

Leave A Reply

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube