Jubileuszowa Wielka Gala Biznesu za nami. Dolnośląskie Gryfy rozdano po raz 20 – ty!

  • Home
  • Bez kategorii
  • Jubileuszowa Wielka Gala Biznesu za nami. Dolnośląskie Gryfy rozdano po raz 20 – ty!

Siedem statuetek trafiło w ręce tegorocznych zwycięzców Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Dodatkowo wręczono także trzy Gryfy Dwudziestolecia dla największych osobistości biznesu, nauki oraz samorządu. Wszystko to podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 23 października 2023 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
W tym roku konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbył się już po raz dwudziesty. Każdego roku jego laureatami są przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, które są motorem życia gospodarczego regionu. W trakcie tegorocznej Wielkiej Gali Biznesu przyznano również trzy Gryfy Dwudziestolecia. W kategorii nauka otrzymał go prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, były rektor Politechniki Wrocławskiej. W kategorii biznes laureatem został Grzegorz Dzik, założyciel i główny udziałowiec Impel S.A., natomiast w kategorii samorząd – Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W tym roku statuetki Dolnośląskich Gryfów wręczono w siedmiu kategoriach. Ich laureatami
zostali:
Firma wspierająca rozwój pracowników – OpsTalent Sp. z o.o. sp.k. – to dynamiczna firma outsourcingowa, zajmująca się obsługą klienta, usługami technologicznymi oraz wsparciem IT w ponad trzydziestu językach. Swoją międzynarodową markę buduje poprzez inwestowanie w ludzi i kulturę organizacji. Używając analityki, umożliwiają swoim klientom myślenie w nowych kategoriach i szybkie reagowanie na negatywne sytuacje. Wellbeing jest tu realizowany na każdym poziomie funkcjonowania firmy.
Dolnośląski produkt roku – Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice – miejsce, które w ciągu dziesięciu lat istotnie zmieniło swój wizerunek, dzięki prowadzeniu profesjonalnej rekreacji, organizowaniu szkoleń z najlepszymi trenerami z różnych kultur jeździeckich, a także otwarciu terenu dla okolicznych mieszkańców. Wrocławski Tor Wyścigów Konnych stał się prawdziwą europejską marką, a średnia liczba widzów zwiększyła się o ponad pięć i pół tysiąca.
Lider / ka biznesu – Wojciech Ćmikiewicz – lider, który łączy w swoim działaniu umiejętności biznesowego stratega z empatią i ludzką stroną biznesu. Vorwerk pod jego kierownictwem stał się wiodąca firmą na rynku inteligentnych rozwiązań dla domu. To człowiek aktywnie zaangażowany w działalność na rzecz potrzebujących m.in. w pomoc SOS Wioskom Dziecięcym w Ukrainie oraz w pomoc ofiarom wojny w tym kraju. Z jego inicjatywy w firmie powstała grupa pomocowa dla uchodźców. Zorganizował też ogólnopolską akcję gotowania ciepłych posiłków dla podopiecznych organizacji pozarządowych.
Samorząd przyjazny biznesowi – Gmina Miękinia – Gmina Miękinia rozwija i poszerza strefę aktywności gospodarczej, w której zainwestowało już kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw. Prowadzona polityka skierowana na pozyskiwanie inwestorów zaowocowała m.in. ulokowaniem na jej terenie fabryki firmy Intel Corporation. Władze gminy organizują też cyklicznie spotkania dla lokalnego biznesu w ramach Forum Przedsiębiorców. Są też inicjatorem powołania do życia Klastra Energii i Wodoru MKlaster, który ma na celu budowę lokalnego rynku energii.
Wschodząca gwiazda biznesu – Identt Sp. z o.o. – polsko-szwajcarski start-up technologiczny, który w 2017 r. wprowadził na rynek europejski pionierskie rozwiązania pozwalające na automatyczne sprawdzanie tożsamości oraz weryfikację biometryczną użytkowników. Rozwiązania bazują na najnowszych technologiach z zakresu sztucznej inteligencji, głębokich sieci neuronowych oraz kryptografii. Z rozwiązań firmy korzystają niemal wszystkie największe polskie banki oraz liczne organizacje z różnych branż w kilkunastu krajach Europy i Afryki.
Zielona transformacja – Naturalna Energia Plus Sp. z o.o. – dostawca instalacji dla mikrobiogazowni i małych biogazowni rolniczych w Polsce, które niwelują emisyjność produkcji zwierzęcej, minimalizują jej ślad węglowy oraz ograniczają wypłukiwanie azotu do wód gruntowych. W ostatnich 8 latach firma uruchomiła ponad 60 takich obiektów w polskich gospodarstwach. Od grudnia ubiegłego roku realizuje podobne inwestycje również na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Współpraca nauki i biznesu – Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo- Rozwojowego firmy Lasertex do badań dokładności wolumetrycznej maszyn CNC i CMM – firma Lasertex jest producentem laserowych systemów pomiarowych oraz laserowych wzorców częstotliwości i długości fali. 80% jej produkcji jest eksportowana do 40 krajów na całym świecie. Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Lasertex do badań dokładności wolumetrycznej maszyn CNC i CMM to projekt realizowany od 2017 roku we współpracy z Politechniką Wrocławską. Przedsięwzięcie jest finansowane przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wyjątkowe statuetki dla patronów konkursu
Podczas Wielkiej Gali Biznesu wręczono również sześć wyróżnień dla najdłużej wspierających Konkurs patronów. Otrzymali je: KGHM Polska Miedź SA, mBank SA, PZU SA, Impel SA, Tauron Dystrybucja SA oraz PwC Polska. Statuetki tych nagród wykonały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Dobroszycach, które są pod opieką Fundacji Procuro.

Niezależność zagwarantowała Kapituła Konkursu
Uczestników Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” ocenia Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz regionalnych władz administracyjnych. Prof. Andrzej Kaleta, Przewodniczący Kapituły Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”: Cieszę się, że nasza kapituła jest tak różnorodna. Corocznie modyfikujemy kategorie, w których nagradzamy. Świat się zmienia i musimy za nim nadążać.

Grzegorz Dzik, Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy:
Dziękuję wszystkim członkom Kapituły za dystans, mądrość, niezależność swoich wyborów. Pragnę podziękować też z góry uczelniom i naukowcom za trzecią dekadę Gryfów, która przed nami. Wierzę, że złoty trójkąt biznesu, nauki i samorządu pomoże w budowaniu sukcesu społeczności Dolnego Śląska.
Prof. Arkadiusz Wójs, Rektor Politechniki Wrocławskiej:
Politechnika bardzo sobie ceni, że jednym z priorytetów jest współpraca nauki i biznesu. Dlatego, że zadaniem naszej uczelni jest wspieranie biznesu, gospodarki, rozwoju cywilizacji zwłaszcza poprzez dostarczanie technologii.
Katarzyna Ignaszak, Partner PwC:
Wypełniając swoją rolę partnera merytorycznego konkursu wykorzystujemy nasze doświadczenia z całego świata. Nasz interdyscyplinarny zespół z różnych działów oraz naszego doradcę ekonomicznego prof. Witolda Orłowskiego.
Rafał Kociszewski, dyrektor Oddziału Korporacyjnego we Wrocławiu mBank SA: Dolnośląski Gryf na stałe wpisał się w krajobraz Dolnego Śląska. Niech się rozwija. Niechaj trwa.

Organizatorami Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” jest: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski
Województwa Dolnośląskiego oraz Partner Merytoryczny firma PwC.

Leave A Reply

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube